Teraapiad

Põhjust teraapiasse tulla on, kui Sa tunned end oma eluga tupikus, või rahulolematu või vaevatuna. Teraapia sobib tervetele ja „normaalsetele“ inimestele, kes: tunnevad, et nende elus on liiga palju muretsemist, raske on otsuseid vastu võtta ja nad lükkavad asju aina edasi, tunnevad, et kõik hea oli minevikus, raskusi on keskendumisega või ette võetu lõpetamisega, ei usalda enda valikuid ja otsuseid, on hirm valesti otsustada, tunnevad väsimust ja tüdimust ja uute asjade ettevõtmine ei õnnestu, tunnevad end üksildaselt, lähevad kergesti endast välja, teised inimesed ajavad närvi, endale võetud ülesanded on üle pea kasvanud, elus tundub olevat palju ahastamapanevat ja masendavat.

Valikus on kolme tüüpi seansse:

1. Holistiline nõustamine – 1,5 tundi (55 eurot)

Vestlusteraapia, millesse vajadusel kaasatakse harjutusi. Nõustamisseansil me ei kaevu alateadvusesse. Teemaks on inimese tänane elu – mis mind häirib, mis kurvaks, mis rõõmsaks teeb? Võibolla on rõõm täiesti kadunud, võibolla ei oskagi kohe sõnastada, mis Sind häirib. Terapeut aitab nii küsimuste kui tähelepanekute jagamisega Sind end peegeldada. Võid üllatuda, aga tõesti, Terapeut on vanale küsimusele uue lahenduse leidmiseks tõhusam vestluskaaslane kui Su oma igapäevane sisemonoloog. Juhul, kui Sa ei suuda otsustada, kas Bachi õieteraapia või holistiline regressioon sulle sobiks, vali esimeseks kohtumiseks terapeudiga holistiline nõustamine.

2. Bachi õieteraapia – 1 tund (40 eurot)

Probleemidele keskenduv vestlus, millele järgneb 3-nädalane kuur Bachi tilkadega. Vestlus ei keskendu minevikule vaid olevikule, sellele, mis hetkel rahulolu häirib. Üldine eesmärk on, et emotsioonid nagu hirm, kadedus, protest, viha ei juhiks Sinu otsuseid ja käitumist. Tulemuseks on kergem enesetunne, heatahtlikum suhtumine endasse ja kergem on reageerida tüüpolukordades uut moodi.

Pärast esimese kuuri lõppemist on soovitatav ca kuu aja jooksul tulla uuele konsultatsioonile, kus tehakse kokkuvõte vahepeal toimunust koostatakse vajadusel uus õiesegu.  Tavaliselt piisab 2–3 kuurist, et enesetunne oleks pikemaks ajaks paranenud. Õieteraapilisele kuurile ei ole vastunäidustusi või eritingimusi. See sobib ka rasedatele ja lastele ning koduloomadele ja taimedele.

Bachi õieteraapia sai alguse 1930. aastatel Suurbritannias, mil selle teraapiasuuna töötas välja bakterioloog dr Edward Bach (1886 –1936). Ta koostas, uurides taimede tervendavat mõju inimese negatiivsetele emotsioonidele, teraapiliste õietilkade sarja. Sari koosneb 38 nimetusest, igaüks mõeldud kindla emotsionaalse seisundi puhuks. Sarja valmimise ajal elas dr Bach Oxfordshire külas Brighwell-com-Sotwellis. Seal asub tänaseni Bachi Keskus, mis jätkab õieteraapia tutvustamist ning koolitab terapeute. Lisaks on Suurbritannias mitmeid õietilkade valmistajaid nagu näiteks Healing Herbs Ltd ja Ainsworths Ltd.

3. Holistiline regressiooniteraapia – 2 – 2,5 tundi (85 eurot)

Süvitsiminev teraapia, mis sisaldab nii vestlust kui alateadvust mõjutavate tehnikate abil minevikusündmuste taaskogemist ja tervendamist. Sobib täiskasvanutele alates 20. eluaastast. Oluline indikaator, mille puhul valida holistiline regressiooniteraapia on, kui Sulle räägitakse (ja tunned ise ka), et peaksid ennast rohkem armastama (väärtustama), aga ei tea, kuidas seda teha. Teraapiast on abi, kui tunned end saamatuna, mahajäetuna, mittemõistetuna, kergesti ärrituvana. Holistiline regressiooniteraapia aitab lahti harutada ja parandada korduvaid probleemsed suhtemustreid – nii vanemate, partnerite kui lastega. Üldine eesmärk on õppida tundma iseenda sisemisi soove ja oma suhteid teiste inimestega.

’Regressioon’ teraapia nimetuses tähendab, et seansil pööratakse tähelepanu minevikus juhtunud sündmustele, ammu kogetud emotsioonidele, mis igapäevaelus ei pruugi enam meeles ollagi. Seansil jõuab inimene koostöös terapeudiga ligi oma alateadvusesse salvestunud olukordadele ja nendega seotud tunnetele. Meenutamine ja taaskogemine toimuvad muutunud teadvuse seisundis, mis ei ole hüpnoos vaid sarnaneb meditatsioonile. Inimene tajub terapeudi juuresolekut ja vastab tema küsimustele. Teraapiaprotsessi eesmärk on kinni jäänud tunnete vabastamine, keerulises olukorras tehtud otsuste teadvustamine. Kunagise olukorra uue, teadlikuma pilguga üle vaatamine aitab tänast igapäevaelu häirivate käitumis- ja tundemustritest vabaneda.

Seega, osa seansi ajast lamab inimene voodil ning terapeut juhib ta sisenduste abil meditatiivsesse teadvuseseisundisse. Nii on parem ligipääs alateadvusele, kuna aju töötab siis teisiti kui argiteadvuse tasandil. Igal seansil ei pruugi toimuda meditatiivset rännakut, kuna terapeudi töövahenditeks on lisaks rännakule sisemaailma ka muid harjutusi ja võtteid, millega alateadvuse mustreid päevavalgele tuua.

Kui palju seansse on vaja? See on individuaalne, aga kellel on soov oma elu põhjalikumalt revideerida, võiks alustada kolmest kuni neljast seansist koosnevast tsüklist. Kõige paremini saab aru pärast esimest seanssi, kas see teraapiavorm teile sobib ja kas on hea sellega jätkata.

Kuna tegemist on intensiivse teraapiavormiga, siis oleks hea samaks päevaks pärast teraapiat endale suuremaid töökohustusi mitte planeerida, hea oleks samal õhtul omaette olla. Tähelepanu välismaailmale võib olla vahetult pärast seanssi ja kuni järgmise hommikuni pärsitud.

Holistiline rännak ei sobi neile, kellel on skisofreenia ja teised psühhootilised häired või kui psüühikahäirete põhjuseks on ajukahjustused. Vastunäidustatud on see teraapia ka ägeda kriisi- või šokiseisundi puhul, kui inimene on kaotanud adekvaatse enesetaju. Ei sobi ka neile, kes on parasjagu narkootiliste ainete või alkoholi mõju all. Seda seetõttu, et rännak toimub muutunud teadvuse seisundis ja see ei ole soovitatav, kui inimesel on probleeme vahetegemisega reaalse ja mittereaalse, mina ja mitte-mina vahel.