Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad

Vähk

Muteerunud rakke tekib organismis pidevalt, kuid immuunsüsteem tuleb nendega edukalt toime. Vähi puhul ei suuda immuunsüsteem muteerunud rakkude arengut peatada, need kasvavad ja paljunevad. (Shapiro 1996:192)

Debbie Shapiro näitab sarnasust vähiraku iseka, isoleeritud käitumise ja inimese iseendast eraldumise vahel. Sellist enda tunnetest võõrandusmist tekitab stress. Stress võib olla seotud emotsionaalse šokiga, mida põhjustab lähedase surm või lahkumine, majanduslik krahh või karjäärimuutus. Sellised traumad vähendavad inimese eesmärgitaju ja identiteeti.

Suurem oht haigestuda vähki on sellel, kes allub kergesti tähtsusetuse ja hüljatuse tundele. Sellega on seotud sisemine lootusetus, enesest mitte lugupidamine, oma tunnete ja vajaduste eitamine, püüdes liialt arvestada kõigi teiste soovidega. Kokkuvõttes on see ebaõiglus enese vastu, enese kahjustamine. Ohtlik on just see, kui inimene ei teadvusta enda tunnete allasurumist ja arvab, et on normaalne oma kurbust, viha või kibestumist ignoreerida.

Vähi peamine eesmärk on õpetada inimesele tingimusteta armastust iseenda (ja teiste) vastu ja olemasoleva aktsepteerimist. (Shapiro 1996:193) Aktsepteerimine on tõdemine, et mingid asjad on just nii nagu nad on. Selles ei ole süüdistamist.

Paljud, kes on vähist tervenenud, ütlevad, et vähk oli seotud hoolimatusega iseenda suhtes. See, et endast ei hoolita igapäevaelus piisavalt on mõnikord väga kavalalt enese eest ära peidetud, kuna usutakse, et teiste inimeste esiplaanile seadmine on nii üllas ja kiiduväärne tegu. Kas pole see tegelikult enese teistest paremaks pidamine? Mina olen tugev (tark, tasakaalukas, intelligentne jne) ja saan hakkama, ükskõik kui halb hingel on. Aga hing ei taha, et sa end pidevalt alla suruksid ja tundeid eiraksid.

Tunded on antud sulle baromeetriks, mis näitab, kas oled oma eluteel õiges suunas ja rütmis, oled tasakaalus või sellest väljas. Tunnete eitamine ei tee neid olematuks. See on nagu iseenese eitamine. Neil, kes ei eita iseennast on ellujäämisvõimalus suurem.

Kui see teema SInd puudutab, siis loe ka hingehaavadest, mida on võimalik holistiliste teraapiatega tervendada.