File Moodulid/CMS/News/NewsFront/NewsMini_list.tpl does not exist
Sõnasta endale selgelt oma vaimsed põhimõtted. Tunne ja tea, millesse usud. Ära aktsepteeri usundit, milles küsimusi ei esitata. Keskendu endale, mitte teistele.
– Caroline Myss, PhD

Eneseareng

Paljudele seostub eneseareng enese muutmisega, sest „ma pole praegu piisav – pole piisavalt hea, tark, armastusväärne jne.“ Nii kangastub enesearenguga enese sundimine ja muu vägivald enese kallal. Jaa, muutumine käib enesearenguga kaasas küll, aga see pole hambad ristis muutmine, eriti veel mitte enese muutmine kellegi teise ettekirjutiste järgi ja ilma sisust aru saamata. Siis võib ajendiks olla hoopis hirm mitte armastus. Nii võib pigem kaotada elurõõmu kui võita hingerahu. Enese sundimise rubriiki käib ka enesearengu nimel näiteks lihasöömisest või kohvijoomisest loobumine. See oleks valest otsast alustamine. Loobumine on siis asjakohane, kui ta tuleb ise, sama kindla veendumusena nagu armumistunne. Tee, mis selleni viia võib, on igal inimesel isiklik. Püüdleme ju harmoonilisema iseenese poole. Harmooniline on aga see, mis toimub loomulikult ja õigel ajal.
 
Algatuseks, enne kui suure hooga muutuma hakata, oleks hea teada, kes ma siis praegu tegelikult olen. Mida ma tahan, mis mind rõõmustab, mis tõmbab käima mu negatiivse poole, mis positiivse? Holistiliselt vaadates on igaüks piisav just sellisena nagu ta hetkel on. Ja ükski pole ainult positiivne või ainult negatiivne vaid parasjagu mõlemat.  Areng väljendub selles, kuidas sa iseend mõistad ja elule reageerid. Kas su elukiik käib suure amplituudiga ühest äärmusest teise või seilad laineid tunnetades ja aluselt maha kukkumata? Kas oled tuttav ka oma varjupoolega või suudavad teadvustamata asjad sind autopiloodil „käima tõmmata“?  Kas teed oma otsuseid lähtuvalt hirmust või armastusest?
 
Hirm ja armastus on kaks väga olulist faktorit. Seejuures armastus (sh tunnustus, tähelepanu, aktsepteerimine jms) on meie põhiline energiaallikas, energiataseme tõstja. Hirm aga on põhiline  energiataseme langetaja ja meie suurim hirm on hirm armastusest ilmajäämise ees.
 
Enesearengu eesmärgiks võiks olla siis see, et armastuse energia on kogu aeg sinuga. Selle energia allikas on ühtne energiaväli. Et energiataset hoida, tuleb õppida selle väljaga ühenduses olema, siis ei saa armastustunne otsa, sa armastad ise ennast ja ei sõltu teistelt lähtuvast kiitusest või laitusest. Nii on võimalik õppida oma hirme tundma ja oma varjupoolt aktsepteerima.
 
Endaga parema kontakti loomiseks on abi mediteerimisest (õpid ajulaineid juhtima, suurendad loomingulisust ja annad ratsionaalsele mõistusele puhkust), joogast, qigong'ist, shindo'st (õpid oma keha kuulama ja temaga koostööd tegema) ja holistilistest teraapiatest (lahendad alateadvuse tasandi sisekonfliktid). Aga nagu öeldud, iga inimene on ainulaadne, igaühel oma tee. Ainult, et seda teed ei saa leida enne, kui oled asunud otsima iseennast.