File Moodulid/CMS/News/NewsFront/NewsMini_list.tpl does not exist

Bachi 12 inimtüüpi

Olete võibolla märganud, et inimesed võtavad probleemseid olukordi omamoodi ja käituvad haigestudes erinevalt. Üks on haigena väga hirmunud, teine masenduses, kolmas ärritub kergesti, neljas tahab, et teda üksi jäetaks, viies soovib, et teda poputataks, kuues viskab oma kannatuste üle nalja. Selle järgi, kuidas keegi haigena käitub ja millises tujus on, jagas dr Edward Bach 1930. aastatel oma taimeteraapia süsteemi välja töötades inimesed 12 tüübiks. Igale vastab Bachi süsteemis üks taim, mis selle tüübi põhiemotsioone kõige paremini tasakaalustab ja aitab inimesel end jälle paremini tunda. Nii saab erinevaid Bachi õietilku kasutada rahuliku meele taastamiseks erinevatel tüüpidel. Kui emotsioonid ei mölla, saab ka meditsiiniline ravi paremini toimida. Tasakaalus inimene oskab abi küsida ja vastu võtta ning panustab oma tervenemisse teadlikumalt ka tervisliku eluviisi kaudu.
Loe lisa dr Bachi ja õieteraapia kohta siit.

1. Harilik kuldkann (Rock Rose)
Kui inimene on väga hirmunud, kuna haigus saabus äkki, vaja on kiiret abi või haigus on tema ja ta lähedaste jaoks hirmutavalt raske. Sellega on seotud surmahirm, terrorihirm, enesetapumõtted.
Taime eesmärk: esmaabi paanika ja lootusetusetunde mahavõtmiseks

2. Kollane pärdiklill (Mimulus)
Kui patsient on pealtnäha rahulik ja vaikne, aga sisimas hirmu täis. Kannatavad selle käes vaikselt, ilma vastupanuta, nagu hüpnotiseeritult. Ühelt poolt on hirm külma, kuuma, pimeduse, haiguste, nakkuste, õnnetuste jms ees, teiselt poolt ei julge hirmu pärast midagi ette võtta.
Taime eesmärk: et hirm ei takistaks tegutsemist, saada välja tardumusest.

3. Harilik maarjalepp (Agrimony)
Vaprad inimesed, kes alguses püüavad oma probleeme tegelikust kergematena näidata ja rõõmsameelseks jääda. Kuna see on raske, võivad appi võtta alkoholi või uimastid. Kui aga haigus või stress lõpuks maha murrab, siis on nad rahutud, ängis ja piinatud olekuga. Aju ei suuda puhata.
Taime eesmärk: anda meelerahu piinatule, puhkust ilma joviaalse ekspressiivsuseta.

4. Põld-kaderohi (Scleranthus)
Neile, kelle jaoks on liiga raske otsustada, mida nad soovivad, sest ei saa aru, mida vajavad. Nad proovivad ühte ja siis teist. Võib-olla tahavad mitut asja korraga saada ja ei suuda ikkagi otsustada, mis on õige. Ka keha sümptomid hüplevad siia-sinna, kord on kõrge palavik, siis madal, kontrollimatud liigutused, värinad jne.
Taime eesmärk: rahu tuleb suutlikkusest otsustada, mida tegelikult vajad.

5. Harilik elulõng (Clematis)
Kui inimene on kogu aeg unine, uimane või hajevil, ei tunne millegi vastu huvi ja viibiks nagu eemal. Rõõmutu. Haiguse puhul ei suuda paranemisele keskenduda vaid jääb äraolevaks.
Taime eesmärk: rahu tuleb kindlustundest, mille annab kahe jalaga maas olemine.

6. Emajuur (Gentian)
Depressiooni korral, kui tundub, et asjad ei lähe kunagi paremaks. Kahtlevad selles, et võiks paraneda isegi siis, kui tegelikult asjad polegi nii hullud. Mõtetes tahaks paljugi ära teha, aga kahtlustelaviin takistab alustamist. Raske näha suuremat pilti, sest siplevad oma pisikeste probleemide suureks tegemise sees.
Taime eesmärk: rahu tuleb julgusest uskuda edusse.

7. Harilik sigur (Chicory)
Neile, kes muretsevad pisiasjade pärast, närvitsevad või tahavad endale liiga palju tähelepanu saada. Igapäevaselt teenivad teisi, sekkuvad isegi liigselt teiste asjadesse ning kui haigeks jäävad, siis soovivad, et neid samamoodi poputataks, vastasel korral langevad enesehaletsusse. Enesest kahju ka tunde tõttu, et "pole seda ära teeninud".
Taime eesmärk: rahu saabub sõltumatusetundest.

8. Harilik maasapp (Centaury)
Neile, kes on nõrgad, kurnatud, energiast tühjad, sageli ka vaiksed ja ujedad, kartlikud. Välimuselt kahvatu, nagu tühjakspigistatud sidrun. On lasknud end igapäevaselt teiste poolt ära kasutada, enda eest hoolitsemise unarusse jätnud.
Taime eesmärk: ka mina olen puhkust ja hoolitsemist väärt

9. Tiibeti sarvjuur (Cerato)
Neil puudub eneseusk, on vähe enesekindlust. Nad küsivad alati nõu erinevatelt inimestelt, kuigi tegelikult pole kunagi rahul saadud vastustega. Neid on kerge ümber rääkida. Selle tagajärjel tegutsevad mitte kõige arukamalt. Haiguse korral ka ei usalda sisetunnet vaid katsetavad enda peal kõigi teiste nõuandeid.
Taime eesmärk: rahu enda sisetunde järgi käitumisest ja otsustamisest.

10. Harilik raudürt (Vervain)
Haiguse korral ei taha alguses haigust  tunnistada. Kangekaelsed, jonnakad, tahtejõulised. Neid on raske aidata, kuna nad ei armasta teiste abi või nõuandeid, arvavad, et teavad ise kõige paremini ja saavad ise hakkama.
Taime eesmärk: rahu on tõdemuses, et ma ei pea alati teadma, kuidas on õige, ma ei kontrolli kõike

11. Verev lemmalts (Impatiens)
Inimesed on kergesti ärrituvad, pahurad, kiusakad ja rahutud. Tahaks kiiresti-kiiresti terveks saada, haigus teeb veel kannatamatumaks. Võivad näida isegi julmad.
Taime eesmärk: rahu on tundes, et aega on piisavalt, iga asi toimub õigel ajal.

12. Harilik vesisulg (Water Violet)
Tahavad haigena üksi olla, eemalduvad kõigist, eelistades rahu ja vaikust. Ei kaeble eriti, ei taha teisi oma haigusega vaevata.
Taime eesmärk: leevendus on tundes, et võin oma nõrkusehetki teistega jagada.

Allikas: Collected writings of Edward Bach. Cromwell Press 2007, lk 76-78, 87-90, 103-104, 107-108 ja lisaks minu enese kogemused klientidega.

Loe lisa Bachi õieteraapiast siit.